niedziela, 9 września 2012

Przydomowe elektrownie wiatrowe


W 2010 r. nasz partner firma WATT wprowadziła na polski rynek małe elektrownie wiatrowe - wiatraki przydomowe, które produkują ekologiczną energię elektryczną z wiatru. Był to kolejny krok w budowaniu alternatywy dla konwencjonalnych sposobów ogrzewania wody użytkowej i ogrzewania domów. Wiatraki przydomowe są dostępne w dwóch wariantach, tj. jako samodzielna instalacja, czyli tzw. WATT FEN. Poniżej w kilku zdaniach przedstawiamy dostępne produkty. W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt z redakcją bloga.

Turbiny wiatrowe FENŹródło: WATT

Wiatraki przydomowe są coraz częściej wykorzystywane do tworzenia tzw. małych elektrowni wiatrowych (MEW). Elektrownie wiatrowe mogą być wykorzystywane jako urządzania wspomagające zasilanie budynków mieszkalnych, rolnych oraz letniskowych. Opłacalność tych urządzeń uzależniona jest tylko od dostępnych lokalnie zasobów wiatru. Optymalne dla wiatraka są wiatry jednostajne, o średnim natężeniu od 3,5 m/s do 36 m/s.

Oferowane turbiny wiatrowe doskonale sprawdzają się w polskich warunkach klimatycznych. Mimo niewielkich rozmiarów potrafią wytwarzać energię o mocy od 400 W do 5 kW. Wiatraki serii WATT FEN - o poziomej osi turbiny - montowane są na masztach o wysokości od 6 do 9 metrów. Wiatraki  są wysokosprawnymi urządzeniami zamieniającymi energię pozyskiwaną z wiatru w prąd elektryczny. Wyposażone w trzy płaty śmigieł o średnicy od 2,8 m do 6 m wytwarzają prąd o napięciu wyjściowym od 24 V do 230 V. Wiatraki FEN rozpoczynają pracę już przy prędkości wiatru 3 m/s. Stosunkowo niewielka waga generatora (od 85 kg w przypadku turbiny 600 W do 285 kg turbiny o mocy 5 kW) oraz konstrukcja wieży ułatwiają montaż.

Energia z wiatru doskonale uzupełnia się z energią słoneczną. Kiedy słońca jest dużo, można je wykorzystywać do ogrzewania wody użytkowej za pomocą kolektorów słonecznych. Zimą, kiedy wiatru jest najwięcej, a słońca mniej można z powodzeniem korzystać z energii wiatrowej. Dzięki postępowi technologicznemu możliwe jest przewidywanie zmienności energii wiatru, co pozwala prognozować całkowitą ilość energii, która zostanie wyprodukowana w ciągu roku. Poniżej przedstawiamy tabelę dotyczącą energii wiatrowej i słonecznej w Polsce.
Źródło: WATT

Artykuł powstał na podstawie materiałów informacyjnych udostępnionych przez firmę z WATT, której autoryzowanym partnerem handlowym jest SOLUS SOLUTION.